E Pacjent Ginekologia Opole 2022v2

УкраїнськаEnglishPolski
by Transposh - translation plugin for wordpress

Katarzyna Janik – położna na medal

Zawód położnej wybrała spontanicznie pod wpływem sugestii rodziny i jednej z pań pracujących w tym zawodzie, którą znała osobiście. Po 13 latach pracy (czyżby szczęśliwa 13:), pacjentki uznały, że jest jedną z najlepszych w swoim zawodzie – położną na medal. W VII edycji tego ogólnopolskiego konkursu zebrała aż 1 242 głosy, co okazało się najlepszym wynikiem w województwie opolskim oraz trzecim w kraju. Nasza położna Katarzyna Janik pracująca w Sali Porodowej wkrótce stanie na podium. Ogromne gratulacje!

 Iwona Nawrot – Szczepanik: Przede wszystkim serdecznie gratuluję i niezmiernie się cieszymy, że położna z mamą i dzieckiempołożna pracująca  w Klinicznym Centrum, wg pacjentek, zasługuje na medal. To chyba miłe uczucie, gdy ponad 1 200 osób tak bardzo zapamiętało Pani pracę, że postanowiło oddać na Panią głos.

 Katarzyna Janik: Tak to bardzo miłe, za co wszystkim serdecznie dziękuję. Przyznam, że z wielką radością obserwowałam jak licznik oddanych głosów przy moim nazwisku wzbijał się do góry. Bardzo dziękuję za wszystkie oddane na mnie głosy, za wsparcie i mobilizację.

Jestem szczęśliwa widząc, że pacjentki naprawdę doceniają moje zaangażowanie. Czują i wiedzą, że kocham tę pracę. Ten wynik dał mi bardzo dużo satysfakcji – dziękuję.

 INS: Po opublikowaniu informacji o Pani sukcesie na naszym profilu społecznościowym posypały się gratulacje i m.in. takie określenia jak „zasłużony tytuł”, „najlepsza”, „najsympatyczniejsza osoba na świecie”. Jak Pani to robi, że pacjentki  zapamiętały Panią tak bardzo pozytywnie?

 KJ: Sądzę, że to kwestia mojej osobowości, sposobu bycia. W momencie, gdy zastanawiałam się nad wyborem zawodu, moi najbliżsi podpowiadali, że moja osobowość, podejście do ludzi, empatia i uśmiechnięta twarz pasują do zawodu położnej, że potrafię zrozumieć i wesprzeć drugą osobę. Zdaję sobie sprawę, że kontakt  i relacje z położną są kluczowe do osiągnięcia wspólnego sukcesu podczas porodu, zwłaszcza siłami natury. Opiekując się rodzącą, staram się ją traktować jak najbliższą mi osobę i zapewnić jej to, czego najbardziej w tym momencie potrzebuje, czyli bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego oraz komfortu. Obawa przed bólem porodowym jest naturalna, zwłaszcza gdy panie rodzą po raz pierwszy i ta sytuacja jest dla nich nowa. W takich chwilach poczucie bezpieczeństwa, zainteresowanie pacjentką i uśmiech na twarzy bardzo pomagają. Jeśli zostanie wytworzona więź pomiędzy położną i rodzącą,  to łatwiej jest zapewnić to, czego w tym momencie potrzebują – przytulenia, wypłakania się, a jeśli trzeba – wsparcia fizycznego.

 INS: Panie zgłaszające się do porodu mają ze sobą plan porodu, w którym wpisują m.in. swoje oczekiwania, prośby dot. przebiegu porodu. Jakiego typu to prośby bądź oczekiwania? Co jest ważne dla współczesnych kobiet?

KJ: Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ oczekiwania są bardzo zróżnicowane w zależności od zgłaszających się do nas pań. Z rzeczy oczywistych w planie porodu pacjentki wpisują np. że chcą rodzić z osobą towarzyszącą lub same, wpisują z jakich form znieczulenia chciałyby skorzystać, jakie pozycje porodowe przyjmować, a nawet wskazówki dla personelu dotyczące spożywania posiłków w czasie porodu. Plany porodu mogą jednak nasuwać więcej wniosków, a mianowicie bardzo ważne dla kobiet, co zrozumiałe, jest zapewnienie poczucia intymności, kontaktu z dzieckiem i sugestie dotyczące jego pielęgnacji oraz informacje dotyczące karmienia piersią.

Często prośby dotyczą np. ochrony krocza. Po planach porodu widać, że jest to bardzo ważne dla pań i mają dużo obaw związanych z porodem siłami natury i jego konsekwencjami.

 INS: Czy słusznie?

 KJ: Przede wszystkim należy pamiętać, że każdy poród to indywidualny proces, na przebieg którego nie ma jednego scenariusza, dlatego nie powinno się sugerować opowieściami innych, bo to że u jednej rodzącej poród zakończył się np. nacięciem krocza, nie oznacza, że u innej rodzącej będzie tak samo. Dlatego tak ważna jest edukacja przedporodowa. Ochrona krocza to standardowe działanie w naszej pracy, natomiast jeśli przebieg porodu tego wymaga, czasem potrzebna jest interwencja.

 INS: W Klinicznym Centrum organizowane są zajęcia w Szkole Rodzenia, ponadto w ramach programu „Opolskie dla Rodziny” mieszkanki województwa opolskiego mogą również u nas skorzystać  z indywidualnej opieki okołoporodowej,  z drugiej strony wszyscy odczuwamy ograniczenia wynikające z pandemii, w tym m.in. ilościowe – np. w Szkole Rodzenia może teraz uczestniczyć znacznie mniej osób.

 KJ: Zgadza się, dlatego warto przypomnieć, że wszystkie kobiety w ciąży mają prawo skorzystać z bezpłatnej opieki położnej rodzinnej, do której powinny się zgłosić ok. 20 tygodnia ciąży. Położna rodzinna przygotowuje kobiety do porodu i macierzyństwa, ponieważ jest zobligowana do przeprowadzenia edukacji zarówno w okresie ciąży, jak i po porodzie. Zdarza się, że panie o tym nie wiedzą, a to jest bardzo ważny element przygotowania do świadomego rodzicielstwa.

 INS: Czy widać różnicę w przebiegu porodu u pań, które skorzystały z opieki okołoporodowej oraz pań, jeśli takie są, które bazują przede wszystkim na naturze, instynkcie, nie korzystają np. z porad położnych środowiskowych?

 KJ: Tak, widać różnicę. Jestem przekonana i wiem to również z własnego doświadczenia, że jeśli kobieta jest przygotowana choćby teoretycznie do porodu, zna mniej więcej warianty, jakie mogą się pojawić podczas jego trwania, jest świadoma tego jak poród może przebiegać, co może jej pomóc, wówczas jest spokojniejsza i bardziej pewna siebie. Jeśli uzyska ten stan, to poród – mimo bólu-  może być naprawdę pięknym doświadczeniem.

 INS: Na czym polega jego piękno poza niekwestionowanym wydarzeniem jakim jest sam fakt narodzin  dziecka? Co może zachęcić do porodu siłami natury panie, które mają obawy? Oczywiście mówimy o porodach, gdy nie ma wskazań do cesarskiego cięcia, natomiast jest – co również zrozumiałe – lęk i  strach, bo tak jak Pani wspomniała każdy poród jest inny i kobieta, która będzie rodzić po raz pierwszy nie wie jak będzie przebiegać akurat jej poród, np. czy będzie trwać kilka czy kilkanaście godzin? Jeszcze nie wie jaki jest jej próg bólu…

mama karmiąca nowo narodzone dziecko i uśmiechnięta położnaKJ: Oczywiście już same narodziny są pięknym wydarzeniem, choć dolegliwości towarzyszące podczas porodu są i trzeba mieć tego świadomość. Natomiast ta euforia, poczucie w pewnym sensie satysfakcji oraz zupełnie inny kontakt z nowo narodzonym dzieckiem jest nagrodą za podjęty trud  i walkę. Jeśli chodzi o cesarskie cięcie jest to poważna operacja i czasem trzeba ją wykonać ze względu na bezpieczeństwo mamy i/lub dziecka, ale w związku z tym, że to nie jest zabieg, ale operacja zanim nastąpi taki kontakt mamy z dzieckiem jak po porodzie siłami natury zdecydowanie musi minąć więcej czasu. I dopiero wtedy staramy się nadrobić z mamą ten czas rozłąki z dzieckiem, co również przynosi ukojenie i radość. Ważne jest wsparcie rodziny i wcześniej wspomniana edukacja.

 INS: Pani również jest mamą. Czy Pani wyobrażenie o porodzie zmieniło się po urodzeniu dziecka, czy  przygotowanie teoretyczne i praktyczne przydało się?

 KJ: Zdecydowanie w moim przypadku tak. Na bazie własnego doświadczenia chciałabym jeszcze raz podkreślić, że jedną z najważniejszych, kluczowych zasad, porad dla zgłaszających się do porodu kobiet jest pozytywne nastawienie. Przygotowanie merytoryczne, pozytywne nastawienie i zaufanie do personelu medycznego, który po to jest w szpitalu, aby pacjentce pomóc, mają ogromny wpływ na przebieg porodu.

 INS: Czego  panie czasami nie wiedzą?

 KJ: Co ciekawe właśnie m.in. tego o czym wspomniałam wyżej, czyli że celem personelu medycznego jest również szczęście pań i całych rodzin z narodzin ich dziecka. My również chcemy zapewnić im to czego najbardziej potrzebują, czyli bezpieczeństwo, zdrowie, opiekę. Nam również na tym zależy, właśnie dlatego wybraliśmy zawody medyczne, ponieważ zdrowie pań i dzieci, ich narodziny to dla nas także źródło radości i satysfakcji. Mamy ten sam cel. Drugą rzeczą, której czasami nie wiedzą, jest to, że poród nie wygląda w 100% tak jak na filmie. Jeśli panie rodzą po raz pierwszy – często mają wątpliwości, które odczucia to skurcz, bądź np. co oznacza odpływ płynu owodniowego. I tu nasza rola Położnych, aby przyszłą mamę wyedukować.

 INS: Czy chciałaby Pani coś przekazać paniom w ciąży, z którymi  – być może – wkrótce spotka się Pani na Sali Porodowej? A może tym, którym już Pani towarzyszyła?

 KJ: Tak, chciałabym im przekazać, żeby się nie bały, żeby zaufały położnej, która się nimi opiekuje, bo każdej położnej zależy na tym, aby szczęśliwie urodziły. Natomiast podczas spotkań z położnymi rodzinnymi niech pytają o wszystkie aspekty porodu, na które nie znają odpowiedzi, a nie wiedzą kogo zapytać. Razem naprawdę damy radę!

Wszystkie moje Pacjentki pozdrawiam i serdecznie dziękuję za wsparcie. Życzę dużo zdrowia i uśmiechu każdego dnia.
Dziękuję.

 Poniżej krótka ściąga dla pań w ciąży kiedy i gdzie mogą skorzystać z opieki okołoporodowej świadczonej przez położne:

Do 20. tygodnia ciąży:

  • W ramach programu Opolskie dla Rodziny panie do 20. tygodnia ciąży mogą skorzystać z opieki położnej środowiskowej. Jest ona dostępna tylko dla mieszkanek województwa opolskiego, gdyż poradnictwo jest współfinansowane z funduszy Unii Europejskiej. Kliniczne Centrum realizuje taką opiekę medyczną, w tym celu należy się skontaktować z naszym podwykonawcą, którym jest PROMEDIC ( nr tel. 506 174 008)

21. 26. tydzień ciąży:

  • Zgodnie z „Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej” z 16.08.2018 r.: „Osoba sprawująca opiekę jeżeli nie jest położną podstawowej opieki zdrowotnej, informuje kobietę o możliwości korzystania z opieki położnej podstawowej opieki zdrowotnej oraz kieruje w okresie pomiędzy ukończonym 21. a 26. tygodniem ciąży w celu objęcia edukacją przedporodową oraz opieką sprawowaną nad nią i dzieckiem w miejscu , w którym będą przebywali po porodzie”.

Oznacza to, że od 21. do 26. tygodnia ciąży, jeżeli np. lekarz nie skieruje Was do położnej, same możecie się skontaktować z położną środowiskową w waszym miejscu zamieszkania i skorzystać z takiej opieki. Poradnictwo jest finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia, zatem obowiązujące w całym kraju. Do 31. tygodnia ciąży poradnictwo odbywa się raz w tygodniu ( max 10 wizyt), od 32. tygodnia ciąży – dwa razy w tygodniu ( nie więcej niż 16 wizyt).

Ok. 30. tygodnia ciąży:

  • Znów wracamy do programu Opolskie dla Rodziny, zajęć w Szkole Rodzenia współfinansowanych z funduszy europejskich: Ok. 30 tygodnia ciąży w Klinicznym Centrum można skorzystać z zajęć w Szkole Rodzenia, prowadzonych przede wszystkim przez położne, ale również lekarzy. Zajęcia odbywają się 3 razy w tygodniu, jeden kurs trwa ok. 4 tygodni. Obowiązują wcześniejsze zapisy – zajęcia odbywają się w 10 – osobowych grupach. O terminie zapisów każdorazowo informujemy na naszej stronie oraz profilu na FB.

Ok. 40. tygodnia ciąży:

  • Ok. 40 tygodnia ciąży już kierujecie się do szpitala na Salę Porodową, np. naszą, gdzie jesteście otoczone profesjonalną i troskliwą opieką lekarzy i ( znów położnych). Po narodzinach Maleństwa u nas przebywacie z dzieckiem na Oddziale Neonatologicznym.

Po wyjściu ze szpitala:

  • Po wyjściu ze szpitala wracacie do swojej położnej środowiskowej, która znów sprawuje nad wami opiekę do 7. tygodnia życia dziecka ( max 6 wizyt).
  • W województwie opolskim ( w ramach programu Opolskie dla Rodziny) ponownie możecie skorzystać z dodatkowego poradnictwa w zakresie pielęgnacji i prawidłowego żywienia noworodka – niemowlęcia do 6. miesiąca życia. W tym celu możecie się skontaktować z naszym podwykonawcą , którym jest PROMEDIC nr tel. 506 174 008).

 

© Kliniczne Centrum Ginekologii,Położnictwa i Neonatologii w Opolu

45-066 Opole
ul. W.Reymonta 8


by Transposh - translation plugin for wordpress

Kontakt