E Pacjent Ginekologia Opole 2022v2

УкраїнськаEnglishPolski
by Transposh - translation plugin for wordpress

Potrójne szczęście

Pierwsze w tym roku kalendarzowym trojaczki urodziły się w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Dzieci przyszły na świat 19 lutego po godz. 13.00.  Zarówno mama jak i noworodki czują się dobrze.

Pani Natalia kangurująca dzieciTrojaczki Tulące Się Do Mamy I Przykryte Kocem

 – Kliniczne Centrum jako jedyne w województwie opolskim zapewnia opiekę perinatalną na najwyższym, czyli III poziomie, co m.in. oznacza, że do nas kierowana jest zdecydowana większość pań z ciążą zagrożoną przedwczesnym urodzeniem oraz z ciążą mnogą. Wszystkie porody poniżej 32. tygodnia ciąży odbywają się w naszym szpitalu. Mimo to zawsze narodziny trojaczków są u nas dużym wydarzeniem, do którego musimy się przygotować logistycznie. Przy porodzie uczestniczył zespół personelu medycznego składający się z ginekologów, neonatologów, anestezjologa, położnych i pielęgniarek, łącznie ok. 20 osób. Każdy realizował swoje zadanie, aby poród odbył się sprawnie i bezpiecznie zarówno dla mamy, jak i dzieci. Cieszymy się, że już  kolejne trojaczki urodziły się właśnie u nas.   – powiedziała Małgorzata Sobel Dyrektor Klinicznego Centrum.

– Statystycznie ciąże trojacze zdarzają się bardzo rzadko, ponieważ raz na 6 700 ciąż. Zgodnie  z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego ze względu na bezpieczeństwo dzieci ciąża trojacza powinna być rozwiązana po zakończeniu 32. tygodnia ciąży. W tym konkretnym przypadku poród poprzez cesarskie cięcie odbył się po zakończeniu 32. tygodnia ciąży i 4 dni. Każde z dzieci rozwijało się  w osobnym worku owodniowym. – powiedział Marek Chowaniec lekarz kierujący Oddziałem Ginekologiczno – Położniczym.

Po operacji wykonanej przez lekarzy ginekologów, noworodki zostały przekazane pod opiekę lekarzy neonatologów. – Stan dzieci jest dobry. Trzeba jednak pamiętać, że urodziły się przed terminem, zatem  z pewnością pod naszą opieką  zostaną jeszcze jakiś czas, tzn. do osiągnięcia odpowiedniej masy ciała i do uzyskania umiejętności picia przez smoczek. – powiedziała Anna Chirowska – Adamczyk lekarz kierujący Oddziałem Neonatologicznym.

Pani Natalia i Pan Łukasz, rodzice nowo narodzonych trojaczków, mieszkają w powiecie nyskim. Mają już jednego synka o imieniu Ziemowit, dla którego starali się o rodzeństwo, choć nie planowali od razu trójki.  – O tym, że powinniśmy się przygotować na narodziny trojga dzieci dowiedzieliśmy się bardzo wcześnie, ponieważ w 7. tygodniu ciąży. Mimo że było to dla nas ogromne zaskoczenie, ponieważ nie mamy w rodzinie ani jednego przypadku ciąży mnogiej, to bardzo się ucieszyliśmy. Ciąża przebiegała zupełnie inaczej niż przy pierwszym dziecku, zdecydowanie było mi trudniej, wymagała też częstszych badań  i konsultacji lekarskich, ale jest to również niesamowite uczucie – miałam świadomość jak dzieci są ułożone  w brzuchu, więc zawsze też wiedziałam, które aktualnie rusza się lub kopie. 19 lutego, po ukończeniu 32. tygodnia ciąży, nasza rodzina powiększyła się o Anastazję ( waga  1700 g), Karola ( 1640 g) oraz Jaśminę ( 1760 g).  – powiedziała Pani Natalia.

Trojaczki rodzą się u nas średnio raz w roku –  raz w 2020 roku oraz raz  w 2018 roku, natomiast w 2019 roku porody trojaczków nasi lekarze odbierali dwukrotnie. Znacznie częstsze są porody bliźniacze – w 2020 r. – 54, w 2019 r. – 74, natomiast w 2018 r. – 80.

Dwukrotnie urodziły się u nas czworaczki – w 2010 r. oraz w 2018 r. , natomiast w 1995 roku –  pięcioraczki.

W Klinicznym Centrum w skali roku rodzi się ok. 3 tys. dzieci.

© Kliniczne Centrum Ginekologii,Położnictwa i Neonatologii w Opolu

45-066 Opole
ul. W.Reymonta 8


by Transposh - translation plugin for wordpress

Kontakt