Przejdź do treści

  Personel


Kierownik Banku Mleka Kobiecego: lek. Gabriela Kołodziej

Certyfikowany Doradca Laktacyjny - poł. Ewa Miedzińska 

  Kontakt


77 454 54 01 wew. 505

bank-mleka@ginekologia.opole.pl wyślij wiadomość

 

  Zakres


Bank Mleka Kobiecego to profesjonalne laboratorium, które zajmuje się pozyskiwaniem mleka ludzkiego od kobiet, które karmiąc swoje dziecko chcą  podzielić się nadmiarem swojego mleka. Aby zostać Honorową Dawczynią Mleka należy zgłosić się do nas, przeprowadzimy wywiad dotyczący przebytych lub aktualnych chorób, zabiegów, pobieranych leków oraz diety i trybu życia. Przed kwalifikacją na dawczynię konieczne jest wykonanie badań w kierunku wykluczenia zakażeń wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, HIV, CMV oraz kiły. Mleko oddawane do banku jest badane pod kątem zanieczyszczeń mikrobiologicznych,  oznacza się także wartości odżywcze: ilości białka, tłuszczu, węglowodanów oraz kaloryczność. Czyli dawczynie to  kobiety prowadzące zdrowy tryb życia i  prawidłowo się odżywiające, przebadane i świadome tego, że ich mleko jest cennym lekiem, który musi być bezpieczny dla innego dziecka.

Możliwość pomocy chorym dzieciom, najczęściej wcześniakom  poprzez podzielenie się nadmiarem swojego mleka jest dla Dawczyń niezwykle pozytywnym doświadczeniem, natomiast dla matek biorców jest pocieszeniem i ratunkiem w trudnych chwilach po przedwczesnym porodzie gdy ich dziecko jest słabe i chore a one nie mają jeszcze swojego mleka, które mogłyby mu podać.

Bank Mleka Kobiecego powstał dzięki środkom finansowym z Funduszy Norweskich. Obecnie organizacyjnie i merytorycznie korzystamy z patronatu i doświadczeń Fundacji Bank Mleka Kobiecego z Warszawy.

Biorcami mleka początkowo będą pacjenci Oddziału Neonatologicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu oraz Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Noworodków w Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu. Jeśli idea dzielenia się mlekiem znajdzie poparcie wśród karmiących Opolanek i będziemy mieć nadwyżki mleka, zaproponujemy współpracę innym szpitalom w województwie opolskim. 

Bank jest  profesjonalnie wyposażony w specjalistyczny sprzęt taki jak : pasteryzator mleka kobiecego, aparat do badania składu mleka, homogenizator ultradźwiękowy, dwie zamrażarki i chłodziarkę laboratoryjną. Przy Banku Mleka Kobiecego zorganizowaliśmy wygodny i przestronny Pokój Laktacyjny dla pacjentek naszego szpitala oraz dla Dawczyń mleka kobiecego oddających  nadwyżki pokarmu do naszego banku.  Dysponujemy profesjonalnymi laktatorami klasy szpitalnej. Personel zatrudniony w Banku Mleka przeszedł profesjonalne szkolenie w Banku Mleka w Warszawie organizowane we współpracy z  Fundacją Bank Mleka Kobiecego. Ściśle współpracujemy z działającą przy Centrum Poradnią Laktacyjną. 

Serdecznie zapraszamy karmiące mamy, chętnie odpowiemy na każde pytanie!

 

 

   Finansowanie


Wyposażenie i wynagrodzenie osób pracujacych w Banku Mleka Kobiecego finansowane jest w 80% z Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014  i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014, a 20% ze środków własnych Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu, zgodnie z zawartą umową  nr 001/215/7/MF EOG NMF/2014/00/68/1160 w sprawie Projektu nr 215/07/13 pt. „Optymalizacja opieki nad kobieta ciężarną, matką i noworodkiem z uwzględnieniem kontaktu rodziców z dzieckiem i promocji karmienia naturalnego”.

Autor: Natalia Szwach
Strona dodana przez: Natalia Szwach (2016-05-11 13:29:26)
Zredagowana przez: Tomasz Domagała (2018-01-19 08:39:07)