Przejdź do treści

– To bardzo ważny dokument potwierdzający spełnianie rygorystycznych standardów akredytacyjnych dla lecznictwa szpitalnego. Aktualnie może się nim pochwalić jedynie 218 szpitali na blisko tysiąc w kraju. Po raz pierwszy do programu akredytacyjnego przystąpiliśmy  w 2012 r., następnie w 2016 r., po raz trzeci w 2019 r. Od października 2017 r., czyli po zmianie systemu finansowania szpitali na formę ryczałtową, uzyskanie certyfikatu przyznawanego przez Ministra Zdrowia ma bezpośrednie przełożenie  finansowe.  W ramach umowy na podstawowe szpitalne zabezpieczenie wartość ryczałtu z Narodowego Funduszu Zdrowia, w naszym przypadku, jest zwiększona o współczynnik korygujący 0,015 %. - powiedział Edward Puchała Dyrektor Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.

Jak czytamy na stronie CMJ (https://www.cmj.org.pl/akredytacja/cotojest.php): Rola akredytacji polega głównie na wyznaczaniu, a następnie sprawdzaniu  standardów akredytacyjnych, koncentrujących się przede wszystkim na obszarach wpływających na poziom świadczeń medycznych i bezpieczeństwa  pacjentów. Standardy te ulegają okresowej modyfikacji, aby stymulować badane podmioty do osiągania optymalnego poziomu jakości usług.

Podczas procedury oceniającej, którą Kliniczne Centrum przeszło  w maju br., sprawdzane były wszystkie aspekty działalności szpitala począwszy od oceny zarządzania, funkcjonowania szpitala poprzez wizytację pomieszczeń, ocenę dokumentacji medycznej, wywiady z pracownikami oraz pacjentami.

Akredytacja szpitali przeprowadzana jest na bazie Ustawy o akredytacji w ochronie zdrowia z 2008 r. oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2009 roku. Podstawową ideą akredytacji jest dobrowolna ocena w oparciu o ustalone i jawne kryteria.

INS

 

Poinformowali o nas:

Radio Opole

Rynek Zdrowia

Portal Onet

NTO

 

 

Aktualność dodana przez: Iwona Nawrot-Szczepanik (2019-09-26 09:01:20) , zredagowana przez: Iwona Nawrot-Szczepanik (2019-10-15 08:27:12)
Data wydarzenia : 2019-09-26
Data publikacji : 2019-09-26