Przejdź do treści

To pierwsze trojaczki w tym roku urodzone  w Klinicznym Centrum. W ich porodzie uczestniczyło ok. 20 pracowników.

Statystycznie jedna ciąża trojacza przypada na ok. 6 700 porodów.

- Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, dla nas to dosłownie potrójne szczęście. Radość jest tym większa, że to nasze pierwsze dzieci, a dla naszych rodziców – pierwsze wnuki. Nie martwimy się zatem o pomoc, ponieważ wszyscy w rodzinie już czekają na nasz powrót. Maleństwa urodziły się w 32. tygodniu ciąży. Zawsze mówiłam, że chcę mieć jedno dziecko, ale jak widać los lubi płatać figle. Zaskakującą informację o ilości płodów otrzymaliśmy od lekarza ginekologa już w 8. tygodniu ciąży. Od razu też wiedzieliśmy, że czekamy na dwóch chłopców  i jedną dziewczynkę. Był zatem czas na wybór imion. Raczej nie będziemy mieli problemu z rozróżnieniem dzieci, już widzę między nimi różnice. Chłopcy mają ciemne włosy, Zosia zdecydowanie jaśniejsze. – powiedziała Pani Jowita, szczęśliwa mama.

Dzieci aktualnie objęte są opieką medyczną lekarzy neonatologów, pielęgniarek i położnych  z Pododdziału Patologii Noworodków, na którym przebywają wcześniaki oraz dzieci urodzone w terminie, ale wymagające leczenia. – Rozwiązanie ciąży odbyło się przed terminem, co nie jest niczym nadzwyczajnym przy ciążach trojaczych. Dzieci są w stanie ogólnym dobrym. Do domu będą mogły być wypisane po osiągnięciu wagi co najmniej 2 000 g oraz nabyciu umiejętności żywienia za pomocą smoczka. Karmienia smoczkiem uczymy dzieci po skończeniu przez nie 34 tygodnia. – powiedziała Anna Chirowska – Adamczyk Lekarz Kierujący Oddziałem Neonatologicznym.

 - Ciąże trojacze nie zdarzają się zbyt często. Statystycznie jedna na ok.  6  700, co znajduje potwierdzenie w danych naszego szpitala. W tym roku to pierwszy poród trojaczków  w Klinicznym Centrum. W 2019 roku dwukrotnie urodziły się u nas trojaczki, rok wcześniej (czyli w 2018 roku) raz urodziły się trojaczki oraz raz czworaczki. Wszystkie porody  - ze względów bezpieczeństwa dla kobiet oraz ich dzieci - odbyły się poprzez cesarskie cięcie. – powiedział Marek Chowaniec Lekarz Kierujący Oddziałem Ginekologiczno – Położniczym.

Co ważne, rozwiązania wszystkich ciąż co najmniej trojaczych w województwie opolskim odbywają się w Klinicznym Centrum, w skład którego wchodzi jedyny w województwie szpital o III poziomie opieki perinatalnej, m.in. zapewniający opiekę medyczną dzieciom przedwcześnie urodzonym, co w przypadku ciąż co najmniej trojaczych nie jest niczym nietypowym.

Przy narodzinach Tadzia, Jasia i Zosi zaangażowanych było 20 pracowników personelu medycznego, wśród których byli lekarze ginekolodzy, neonatolodzy, anestezjolodzy, położne i pielęgniarki z Sali Porodowej, Bloku Operacyjnego, Działu Anestezjologii oraz Pododdziału Patologii Noworodków. Nie należy również zapominać o personelu pomocniczym.

Na zdjęciach po kolei: Jaś, Tadzio, Zosia

 

Iwona Nawrot - Szczepanik

Informacje w mediach:

NTO

GW Opole

Opole24

Radio Opole

Portal Samorządowy

O powiecie INFO

 

 

 

 

                              

 

Aktualność dodana przez: Iwona Nawrot-Szczepanik (2020-06-02 08:13:11) , zredagowana przez: Iwona Nawrot-Szczepanik (2020-07-08 12:54:49)
Data wydarzenia : 2020-05-26
Data publikacji : 2020-06-02