Przejdź do treści

To już szóste spotkanie personelu szpitala z wcześniakami, podczas którego następuje wymiana doświadczeń nie tylko pomiędzy naszym personelem i rodzicami, ale również pomiędzy samymi rodzicami. Wspólnie spędzonych kilka miesięcy w szpitalu tworzy szczególne więzi.
 – Odwiedziła nas ostatnio 18-letnia dziewczyna, która jako wcześniak urodziła się w naszym szpitalu. Sama oczywiście nie pamięta pierwszych tygodni po narodzeniu, ale przyszła z kwiatami podziękować nam za swoje pierwsze dni, miesiące spędzone u nas, dzięki którym teraz może normalnie żyć, nie odczuwając, że narodziła się zbyt wcześnie. – powiedziała Lidia Papciak pielęgniarka oddziałowa na Pododdziale Patologii Noworodków, na którym przebywają nasze wcześniaki.

Podczas Balu Wcześniaka dla dzieci będą organizowane liczne gry, konkursy i zabawy. Rodzice będą mogli skorzystać z porad i konsultacji ze specjalistami Centrum.

Wczesna diagnostyka jest bardzo cenna, nie tylko u dzieci przedwcześnie urodzonych. Właściwa diagnoza  i opieka we wczesnym dzieciństwie wpływa na fizyczne, intelektualne i emocjonalne funkcjonowanie człowieka w życiu dorosłym. Wczesne wykrycie ewentualnych wad rozwojowych zwiększa szanse na ich wyleczenie, złagodzenie skutków, bądź przygotowanie do właściwej opieki
 i rehabilitacji dziecka.

Do końca roku 2018 r. Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii razem z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Opolu oraz Zespołem Opieki Zdrowotnej w Nysie realizuje projekt pn. „Koordynowanie i kompleksowe wsparcie rodziny  w zakresie poradnictwa specjalistycznego, profilaktyki, diagnostyki i niwelowania nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. W ramach projektu realizowane są bezpłatne świadczenia: badania i porady specjalistów - bez skierowania, bez wskazań lekarskich:

  1. Badania prenatalne dla kobiet poniżej 35 roku życia -  Centrum Ginekologii Położnictwa i Neonatologii  w Opolu;
    Zespół Opieki Zdrowotnej w Nysie

Pierwsza wizyta: 11 - 13 tydzień ciąży (badanie krwi oraz USG)

Druga wizyta:  18 - 24 tydzień ciąży (badanie USG)

  1. Poradnictwo specjalistyczne dla rodzin: dzieci do lat dwóch, ich rodziców i opiekunów (porady: neurologopedy, neonatologa, psychologa, położnej, pielęgniarki, dietetyka, fizjoterapeuty, prawnika),  pogłębiona diagnostyka rozwoju dziecka (metody bazujące na obserwacji, analizie i interpretacji zachowań dziecka: skala Brazeltona, metoda Prechtla, ocena wg kamieni milowych, Monachijska Funkcjonalna Diagnostyka); niwelowanie nieprawidłowości w rozwoju dzieci (m.in. wsparcie dot. żywienia, psychologiczne)  – wszystkie badania i porady w  Centrum Ginekologii Położnictwa i Neonatologii  w Opolu.
  2. Szczepienia przeciwko pneumokokom dla dzieci do 2 roku życia - Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu.

Z bezpłatnych badań mogą skorzystać rodziny: dzieci do lat 2, ich rodzice oraz opiekunowie
z powiatów: opolskiego, nyskiego, prudnickiego oraz Miasta Opole.

 

Aktualność dodana przez: Iwona Nawrot-Szczepanik (2017-11-21 08:50:52) , zredagowana przez: Iwona Nawrot-Szczepanik (2017-11-21 15:02:36)
Data wydarzenia : 2017-11-26
Data publikacji : 2017-11-21