E Pacjent Ginekologia Opole 2022v2

УкраїнськаEnglishPolski
by Transposh - translation plugin for wordpress

Światowy Dzień Wcześniaka

Co roku 17 listopada jest świętem dzieci przedwcześnie urodzonych. W bieżącym roku nasz pododdział, na którym leczeni są mali wojownicy został doposażony m.in. w nowoczesny sprzęt medyczny. Jest jeszcze bezpieczniej i ładniej.

Ponad 1,4 mln zł Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu zainwestowało  w tym roku w doposażenie i remont Pododdziału Patologii Noworodków. W ciągu bieżącego roku pododdział został wyposażony w sprzęt medyczny o łącznej wartości ponad 1 mln zł. Został przeprowadzony także jego remont, mający na celu zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów oraz odnowienie pododdziału. Koszt remontu wyniósł 350 tys. zł

  – Pododdział Patologii Noworodków w naszym szpitalu jest miejscem szczególnym, w którym leczone   są dzieci urodzone przedwcześnie, wymagające najlepszej opieki medycznej oraz specjalistycznego sprzętu. Zawsze pamiętamy o ich potrzebach, gdyż jako szpital o III poziomie opieki perinatalnej zdajemy sobie sprawę, że tzw. mali wojownicy z całego województwa opolskiego muszą u nas otrzymać opiekę medyczną na najwyższym poziomie. – powiedziała Małgorzata Sobel Dyrektor Klinicznego Centrum.

W bieżącym roku w ramach doposażenia pododdziału w sprzęt medyczny zostały kupione m.in. respiratory do wentylacji noworodków i wcześniaków (5 szt.), aparat do badań przesiewowych słuchu, analizator AVL, łóżeczka noworodkowe (23 sztuki), kapnometr (aparat do przezskórnego pomiaru CO2), system ogrzewania noworodków (10 sztuk), pompy infuzyjne (10 sztuk). Sprzęt został zakupiony w ramach projektu pn. „Zakup aparatury i sprzętu medycznego w celu poprawy wysokospecjalistycznej opieki nad matką i dzieckiem w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu”  współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego  w ramach RPO WO na lata 2014-2020.

 – Zakupiony sprzęt medyczny oraz remont Pododdziału Patologii Noworodków dla ratowania życia i zdrowia naszych najmłodszych pacjentów jest bardzo ważny. Wcześniej również dysponowaliśmy dobrej jakości wyposażeniem, jednak postęp technologiczny w medycynie, możliwości ratowania pacjentów stale się rozwijają, dlatego też nam lekarzom, ale również pielęgniarkom i położnym łatwiej zadbać o bezpieczeństwo naszych pacjentów, gdy dysponujemy nowoczesnym sprzętem medycznym w pełni dostosowanym  do potrzeb naszych wcześniaków. – powiedziała Anna Chirowska – Adamczyk lekarz kierujący Oddziałem Neonatologicznym.

 Zakończył się również remont Pododdziału Patologii Noworodków, sfinansowany ze  środków własnych Klinicznego Centrum. Jego głównym celem była wymiana zasilania energetycznego (podstawowego oraz rezerwowego) oraz zasilania z UPS, co gwarantuje jeszcze większe bezpieczeństwo najmłodszych pacjentów. W Pododdziale Patologii Noworodków zostały wymienione posadzki, wykładziny oraz pomalowane ściany.

Warto przypomnieć, że zaledwie dwa lata temu ( na początku 2018 roku) Oddział Neonatologiczny,  a przede wszystkim Pododdział Patologii Noworodków, również został wyposażony w specjalistyczny sprzęt medyczny za łączną kwotę ponad 2,2 mln zł. Większość pieniędzy na ten cel  Kliniczne Centrum otrzymało z Ministerstwa Zdrowia w ramach dotacji celowej na zakupy inwestycyjne dla klinik i szpitali neonatologicznych. Wśród zakupionego sprzętu znajdowały się wówczas m.in. inkubatory, respirator, kardiomonitor, aparaty USG  i aEEG.

Na Pododdziale Patologii Noworodków leczone są dzieci przedwcześnie urodzone lub urodzone  w terminie, ale wymagające leczenia, czyli z żółtaczką, infekcjami, wadami wrodzonymi.  W 2019 roku  w Klinicznym Centrum urodziło się 3 182 dzieci, wśród których 440  to dzieci przedwcześnie urodzone.

© Kliniczne Centrum Ginekologii,Położnictwa i Neonatologii w Opolu

45-066 Opole
ul. W.Reymonta 8


by Transposh - translation plugin for wordpress

Kontakt