E Patient Gynecology Opole 2022v2

УкраїнськаEnglishPolski
by Transposh - translation plugin for wordpress

Jedyny w swoim rodzaju bank – Bank Mleka Kobiecego

W jaki sposób jedna kobieta może wesprzeć drugą? Możliwości jest wiele. Są jednak sytuacje, gdy grono osób, z których pomocy możemy skorzystać musi być znacznie zawężone ze względu na ograniczenia fizjologiczne. Taką sytuacją jest laktacja – swoim naturalnym mlekiem kobiecym może się podzielić tylko kobieta w trakcie laktacji, dlatego w sytuacjach tego wymagających, dziecko może być karmione mlekiem innej, w gruncie rzeczy obcej, kobiety. Aby cały proces był bezpieczny dla noworodka karmionego mlekiem nieswojej mamy, powstały Banki Mleka Kobiecego. Aktualnie jest ich w Polsce kilkanaście – w tym jeden z nich u nas w Klinicznym Centrum.

Rozmowa z położną Ewą Miedzińską kierownikiem Banku Mleka Kobiecego w Klinicznym Centrum

Iwona Nawrot – Szczepanik: Zacznijmy od statystyk. Ile mleka, od początku działalności banku, udało się pozyskać od honorowych dawczyń mleka?

Ewa Miedzińska: Co roku pozyskujemy porównywalną ilość mleka, czyli ok. 200 litrów w skali roku, zatem w sumie już ok. 1 000 liters of milk.

INS: To ogromna ilość. Ile dzieci zostało nim nakarmionych?

EM: Ok. 370

INS: Proszę powiedzieć dlaczego podzielenie się naturalnym mlekiem przez kobiety w trakcie laktacji jest tak ważne? Które dzieci są nim karmione?

EM: Mleko kobiece jest dla noworodków najlepszym pokarmem, zawierającym wszelkie substancje odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz przeciwciała chroniące je przed bakteriami. Pomaga rozwijać układ odpornościowy dziecka, zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii, sprzyja rozwojowi intelektualnemu, a także zapobiega wielu chorobom w dorosłym życiu, m.in. otyłości, cukrzycy typu 2 oraz schorzeniom układu sercowo-naczyniowego. Nie zawsze mamy, mimo chęci, mogą karmić swoje dziecko naturalniepiersią. Dotyczy to szczególnie dzieci przedwcześnie urodzonych. Decyzję o podaniu mleka z Banku Mleka Kobiecego pacjentowi zawsze podejmuje lekarz. Zgodę musi wyrazić także rodzic dziecka, aby mogło być karmione mlekiem innej kobiety.

INS: Panie chętnie dzielą się swoim mlekiem?

EM: Tak, panie chętnie dzielą się pokarmem. Najwięcej honorowych dawczyń mleka, czyli pań w trakcie laktacji, które przekazują swoje mleko dla dzieci innych kobiet, pozyskujemy podczas ich hospitalizacji i są to przede wszystkim panie, których dzieci wcześniej były karmione mlekiem z Banku Mleka Kobiecego. Drugą grupą są panie, które urodziły dzieci w terminie, ale chcą się podzielić swoim pokarmem z innymi, gdyż są świadome, że nie wszystkie mamy mają możliwość karmienia swoich dzieci własnym mlekiem.

INS: Jakie warunki muszą spełniać honorowe dawczynie?

EM: Przede wszystkim muszą być zdrowe i prowadzić zdrowy tryb życia. Przed przekazaniem mleka dawczyni dzieciom, przeprowadzamy z potencjalną honorową dawczynią wstępną rozmowę, ma ona również wykonywane badania pod kątem chorób, które mogłyby stanowić zagrożenie dla dziecka.

INS: Jakiego typu pytania bądź wątpliwości mają panie?

EM: Panie, które rozważają przekazanie mleka do banku obawiają się, że nie oddadzą jego wystarczającej ilości. Taka obawa jest bezpodstawna, ponieważ nie ma określonej ilości mleka, jaką musi oddać dawczyni, ani też określonego czasu współpracy. W każdej chwili dawczyni może zakończyć współpracę z Bankiem Mleka Kobiecego.

INS: Można powiedzieć, że cały czas pracuje pani z mlekiem kobiecym, gdyż zajmuje się pani całą koordynacją pozyskiwania oraz przekazywania mleka przede wszystkim wcześniakom. Za każdym razem sprawdza pani również jego skład. Co możemy o nim powiedziećczy jest jeden wynik składu mleka idealny i najlepszy dla Maluszka?

EM: Pokarmem najlepszym dla dziecka jest mleko jego biologicznej mamy. Tylko w przypadku braku pokarmu biologicznej mamy, dziecko karmione jest mlekiem z Banku Mleka Kobiecego. Skład mleka pań w trakcie laktacji zmienia się. Jest to w normie i zgodnie z naturą.

INS: Podajmy jeszcze dane kontaktowe dla pań, które rozważają możliwość podzielenia się swoim mlekiem, ale chciałyby jeszcze uzyskać dodatkowe informacje.

EM: Oczywiście – można się kontaktować, dzwoniąc na nr tel. 536 739 110 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: bank-mleka@ginekologia.opole.pl

© Clinical Gynecology Center,Obstetrics and Neonatology in Opole

45-066 Opole
the. W. Reymont 8


by Transposh - translation plugin for wordpress

Contact