Naszą misją jest:

Profesjonalna opieka nad kobietą
i dzieckiem w zdrowiu i chorobie

E Pacjent Ginekologia Opole 2022v2 3
Unia Logo

W Pododdziale  Ginekologii Onkologicznej naszego szpitala diagnozuje się i  leczy nowotwory kobiecych narządów płciowych. Onkologia jest jedną z najbardziej rozwijających się dziedzin medycyny i wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia, dlatego też nasze pacjentki są pod opieką lekarzy specjalistów z ginekologii onkologicznej.  

W ramach ginekologii onkologicznej stosujemy metody leczenia polegające na umiejętnym kojarzeniu technik leczenia takich jak: chirurgia, radioterapia oraz chemioterapia.  Pozwala to na osiągnięcie lepszych efektów procesu diagnostyczno-terapeutycznego.  W tym celu współpracujemy z Opolskim Centrum Onkologii.

Od 1 stycznia 2015 r. realizujemy Pakiet Onkologiczny – Szybka Terapia Onkologiczna. Pakiet ten powstał z myślą o pacjentach, u których lekarze podejrzewają lub stwierdzą nowotwór złośliwy. Są to nowe rozwiązania, które mają na celu poprawić dostępność diagnostyki i leczenia nowotworów złośliwych kobiecych narządów płciowych. Zmiany wprowadzone przez pakiet zapewniają pacjentom z nowotworami złośliwymi sprawne i szybkie poprowadzenie pacjenta przez wszystkie etapy diagnostyki i leczenia.  Mają one również na celu zapewnić pacjentowi  uporządkowany proces diagnostyczny i kompleksowe leczenie.  Powołany wielodyscyplinarny zespół specjalistów  opracowuje plan leczenia pacjenta z kartą DiLO stosując się do wszystkich wytycznych i założeń Pakietu Onkologicznego.

Lekarz sprawujący nadzór nad pododdziałem codziennie w godzinach od 12:00 do 13:00 udziela pacjentkom i upoważnionym przez nie osobom informacji o stanie zdrowia pacjentek.

Wypisy pacjentek z Oddziału odbywają się od poniedziałku do soboty od godziny 10:00,  w szczególnych przypadkach w niedziele i święta.

Pielęgniarki i położne udzielają pacjentkom informacji odnośnie postępowania z raną operacyjną, usprawniania po zabiegu operacyjnym oraz samoopieką.

Szanowni Państwo!

Nie udzielamy konsultacji i porad  medycznych telefonicznie. Ze względu na ochronę danych osobowych nie udzielamy także informacji o osobach hospitalizowanych w szpitalu.

 

             Pakiet Onkologiczny – Szybka Terapia Onkologiczna powstał z myślą o pacjentach, u których lekarze podejrzewają lub stwierdzą nowotwór złośliwy. Są to nowe rozwiązania, które mają na celu poprawić dostępność diagnostyki i leczenia nowotworów złośliwych. Zmiany wprowadzone przez pakiet zapewniają pacjentom z nowotworami złośliwymi sprawne i szybkie poprowadzenie pacjenta przez wszystkie etapy diagnostyki i leczenia.  Mają one również na celu zapewnić pacjentowi  uporządkowany proces diagnostyczny i kompleksowe leczenie.

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia leczenia w ramach szybkiej terapii onkologicznej jest zgłoszenie się pacjenta do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Jeżeli lekarz POZ na podstawie przeprowadzonego wywiadu i ocenie dolegliwości pacjenta stwierdzi podejrzenie nowotworu złośliwego, skieruje pacjenta do specjalisty. W tym celu lekarz POZ wystawi pacjentowi kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego (KDiLO).

Kartę DiLO może wystawić również:

  • lekarz specjalista w poradni ambulatoryjnej ( AOS) , jeśli zdiagnozuje nowotwór u pacjenta,
  • Szpital jeśli w wyniku hospitalizacji zostanie wykryty nowotwór złośliwy u pacjenta.

Pacjent, który otrzymał kartę DiLO powinien zgłosić się do lekarza specjalisty. Od momentu gdy pacjent zostanie wpisany na listę oczekujących na konsultację do specjalisty do postawienia diagnozy nie powinno minąć więcej niż 9 tygodni. W ciągu dwóch tygodni od momentu zgłoszenia się pacjenta do Szpitala zbiera się konsylium, które opracowuje plan leczenia pacjenta. Po określeniu ścieżki postępowania terapeutycznego, konsylium wyznacza koordynatora, który nadzoruje proces leczenia pacjenta.  Koordynator towarzyszy pacjentowi aż do momentu zakończenia leczenia.

Szybka Terapia Onkologiczna realizowana jest w ramach Poradni Ginekologii Onkologicznej.