Naszą misją jest:

Profesjonalna opieka nad kobietą i dzieckiem w zdrowiu i chorobie

E Pacjent Ginekologia Opole 2022v2 3
Unia Logo

Posiłki dla pacjentek Szpitala Ginekologiczno-Położniczego i Noworodków w Opolu przygotowywane są  w kuchni Klinicznego Centrum, dla kobiet w ciąży i w okresie poporodowym zgodnie ze „Standardem szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy” realizowanym w ramach pilotażowego programu Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.

Posiłki  przygotowywane są w oparciu o jadłospis opracowany przez dietetyka  – dostosowane do diety zaleconej przez lekarza – dbającego również o zapewnienie urozmaicenia potraw oraz zbilansowania wartości składników odżywczych. Poza standardowymi dietami respektujemy także te wynikające z indywidualnych wyborów naszych pacjentek, tj. dieta  wegetariańska oraz wegańska. Wszystkie posiłki są przygotowywanie z wdrożonym w Klinicznym Centrum systemem HACCP.
Na każdym piętrze szpitala pacjentki mają do dyspozycji lodówkę, kuchenkę elektryczną, czajnik bezprzewodowy oraz mikrofalówkę.

Jadłospis

Jadłospis dla hospitalizowanych pacjentek w ciąży lub połogu opracowany zgodnie ze standardami pilotażowego programu „ Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym  – Dieta Mamy”.  Aktualne jadłospisy publikowane są w zakładce: Informacje dla pacjenta/żywienie

Dyżur dietetyka

Kobiety w ciąży oraz w okresie poporodowym podczas hospitalizacji w Klinicznym Centrum mogą skorzystać z darmowej konsultacji z dietetykiem. Porad w zakresie prawidłowego żywienia udziela Pani Katarzyna Kupiec – dietetyk, pełniąca dyżur w każdy wtorek i czwartek w godz. 9.00-12.00. Pacjentki zainteresowane konsultacją prosimy o kontakt pod wew. nr 471 lub 470.

Panie zainteresowane konsultacją z naszym dietetykiem po zakończeniu hospitalizacji, w terminie  do 2 miesięcy po porodzie, prosimy o kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej: kkupiec@ginekologia.opole.pl  

Warto wiedzieć

Zachęcamy do skorzystania z informacji oraz porad wypracowanych w projekcie Instytutu Żywności i Żywienia Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej oraz  w ramach prowadzenia Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

Cenne informacje i porady dotyczące prawidłowego żywienia bez względu na wiek oraz stosowaną dietę można uzyskać na stronie: www.ncez.pl, a także skorzystać z darmowej  konsultacji dietetycznej on –line: https://poradnia.ncez.pl/.

Badanie opinii pacjentek

Informujemy, że pacjentki szpitala Klinicznego Centrum mają możliwość wyrażenia swojej opinii oraz zgłaszania uwag dotyczących wyżywienia. Przez jeden miesiąc w każdym kwartale przed zakończeniem hospitalizacji otrzymują ankietę umożliwiającą wyrażenia swojej opinii nt. jakości świadczonych usług, w tym m.in. posiłków, co wspiera doskonalenie wszystkich aspektów działalności naszej placówki.

Wszelkie uwagi – zarówno pozytywne, jak negatywne – można również wysyłać na adres: kkupiec@ginekologia.opole.pl   

   

 Publiczny Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu wraz z Partnerem projektu : Samodzielnym Specjalistycznym Zespołem Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Opolu od 15.01.2015r. Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu , realizują projekt pn.  ”Optymalizacja opieki nad kobietą ciężarną, matką i noworodkiem z uwzględnieniem kontaktu rodziców z dzieckiem i promocji karmienia naturalnego”

współfinansowany z Programu Operacyjnego PL07 w ramach MF EOG i NMF 2009-2014

„Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych”

Kwota dofinansowania :

  • Koszty kwalifikowane brutto : 9 356 777,00 zł
  • Dofinansowanie w wysokości 80 % wartości zadania  : 7 485 421,00 zł
  • Wkład własny 20% wartości zadania : 1 871 356,00 zł   
  • Wydatki inwestycyjne : 6 378 719,00 zł 

     Realizacja projektu będzie miała pozytywny wpływ na zmniejszenie postępującego niżu demograficznego na obszarze Województwa Opolskiego , a także całego kraju. Cel projektu to poprawa opieki perinatalnej – świadczenia z zakresu profilaktyki, diagnostyka i leczenie w celu zwiększenia liczby urodzeń. Grupy docelowe, do których projekt jest skierowany to kobiety ciężarne, matki i noworodki z uwzględnieniem kontaktu rodziców z dzieckiem i promocji karmienia naturalnego, dbałość o kobietę od początku trwania ciąży – zmniejszenie liczby poronień oraz wykrycie ewentualnych wad lub powikłań.

Działania planowane do realizacji – zadania w ramach projektu (brutto):

  • opieka nad noworodkiem wymagającym intensywnej terapii : 4 773 557,00 zł
  • opieka nad matką, ciążą i noworodkiem :  3 126 108,00 zł
  • utworzenie banku mleka : 1 381 642,00 zł
  • promocja projektu : 75 470,00 zł

Najważniejsze elementy części inwestycyjnej związanej z przebudową/rozbudową/remontem :

  • przebudowa Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Noworodków w PS ZOZ WCM w Opolu,
  • modernizacja Oddziału Patologii Noworodków i Wcześniaków w Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu
  • dostosowanie pomieszczeń na potrzeby utworzenia Banku Mleka w Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu

Założone wskaźniki do osiągnięcia w wyniku realizacji projektu to :

  •   liczba pacjentów korzystających z poprawy usług zdrowotnych – 4595
  •   liczba wdrożonych projektów infrastrukturalnych – 1
  •   liczba sesji szkoleniowych dla personelu medycznego – 7
  •   liczba pacjentów hospitalizowanych rocznie w OAiITDiN, w przypadku których możliwa jest obecność rodziców o każdej porze i ich aktywny udział w procesie leczenia – 325
  • liczba udzielonych porad w nowoutworzonych poradniach : Laktacyjnej oraz Patologii Wczesnej Ciąży ( rocznie) – 740
  • liczba litrów mleka kobiecego w Banku Mleka ( rocznie ) – 200

Zakończenie realizacji projektu planowane jest w grudniu 2016r.

__sprostowanie

W 2018 roku Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu pozyskało środki z funduszu prewencyjnego PZU SA. Dzięki temu w całości sfinansowano zakup głowicy konweksowej do aparatu USG oraz częściowo sfinansowano zakup wideolaryngoskopu. 

na obrazku widać głowicę konweksową z napisem PZU na zdjęciu znajduje się wideolaryngoskop