E Pacjent Ginekologia Opole 2022v2

УкраїнськаEnglishPolski
by Transposh - translation plugin for wordpress
Usytuowanie

Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu, w skład którego wchodzi Szpital Ginekologiczno – Położniczy i Noworodków,  znajduje się przy ul. W.Reymonta 8 – niedaleko od stacji PKP oraz dworca PKS.

Bezpieczeństwo

Teren Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii jest monitorowany. Nad bezpieczeństwem pacjentów czuwa również personel szpitala. Kliniczne Centrum nie odpowiada za rzeczy wartościowe i pieniądze nie oddane do depozytu.

Telefony

W  Oddziałach szpitalnych można korzystać z prywatnych telefonów komórkowych. Zabronione jest ich używanie w miejscach pracy urządzeń monitorujących ze względu na możliwość zakłócenia ich pracy.  W Oddziałach znajdują się aparaty telefoniczne, które służą do odbierania rozmów przychodzących.

Wi-Fi

Dla pacjentów na terenie Szpitala jest ogólnodostępna bezpłatna sieć Wi-Fi.
Aby skorzystać z Internetu, należy połączyć się z siecią „goście” oraz potwierdzić regulamin, w którym zawarte są szczegółowe zasady korzystania z udostępnionej sieci.

Parking

Na terenie Klinicznego Centrum znajduje się bezpłatny parking z ograniczoną ilością miejsc.

Sklep

Na parterze szpitala znajduje się sklep z artykułami spożywczymi oraz akcesoriami dla kobiet w ciąży i mam oraz noworodków. Sklep jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 18.00 oraz w soboty w godz. 8.00 – 15.00. 

Fotografie

Za zgodą pacjentek dwa razy w tygodniu wykonywane są zdjęcia noworodków w celu ich publikacji  na stronie internetowej Klinicznego Centrum. Rodzice otrzymują również jego wydruk na pamiątkę.
Osoby zainteresowane otrzymywaniem zdjęć z Pododdziału Patologii Noworodków, prosimy o zapoznanie się  z informacją oraz pobraniem oraz dostarczeniem stosownego wniosku. 

Opieka duszpasterska

Na I piętrze Szpitala znajduje się Kaplica Szpitalna pod wezwaniem Św. Rodziny podlegająca pod rzymsko-katolicką Parafię pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu ul. Mickiewicza 1, tel. 77 454 26 60

Posługa duszpasterska w kaplicy szpitalnej:

  • Msza Święta odprawiana jest w każdą sobotę o godz. 19:00
  • Udzielanie Komunii Św. we wtorek i czwartek o godzinie 19:15
  • Spowiedź  o godzinie 18:40

Inne związki wyznaniowe na terenie miasta Opola:

  • „One Way” Społeczność Kościół Boży w Chrystusie, ul. Koraszewskiego 19 lok. 8, oneway.opole@gmail.com
  • „Źródło Życia” Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Opolu, ul. Sienkiewicza 20, tel. 796 384452
  • Buddyjski Ośrodek Medytacji Diamentowej Drogi w Opolu, ul. Powstańców Śl. 8, tel. 883 950 108
  • Cerkiew prawosławna na Opolszczyźnie, Kościelna 11, Kędzierzyn-Koźle; filia parafii (tymczasowo przy Kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Pl. Mickiewicza 1 w Opolu); ks. mitrat Stanisław (Eustachy) Strach tel. 885 762 567 / Православна церква – о. Станіслав (Євстахій) Страх тел. 885 762 567
  • Kościół Ewangeliczny Chrześcijan Zbór w Opolu, ul. Mazowiecka 6, tel. 77 551 14 38
  • Kościół Zielonoświątkowy – Zbór „Ostoja” w Opolu, ul. Wróblewskiego 26, tel. 531 653 048
  • Parafia Ewangelicko-Augsburska w Opolu, ul. Pasieczna 12, tel. 77 454 44 20
  • Parafia Greckokatolicka (bizantyjsko-Ukraińska) Pw. Przemienienia Pańskiego w Opolu, ul. Grota-Roweckiego 3, tel. 77 455 55 46
  • Szkoła Zen Kuan Um w Polsce – Opolska Grupa Zen, ul. Damrota 6, tel. 503 541 055
  • Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Opolu, ul. Żeromskiego 6, tel. 77 454 57 09
Opieka psychologa

Pacjentki hospitalizowane w Oddziałach Szpitala mogą skorzystać z porady psychologa. Potrzebę konsultacji z psychologiem pacjentka powinna zgłosić prowadzącemu lekarzowi lub położnej w celu umówienia wizyty.

Zakazy

Na terenie Klinicznego Centrum zabrania się:

  • Siadania, leżenia na łóżkach pacjentów.
  • Spożywania alkoholu, palenia tytoniu, używania środków odurzających.
  • Posługiwania się telefonami komórkowymi przy aparaturze medycznej.
  • Przynoszenia i przekazywania pacjentom leków bez zgody i wiedzy lekarza.
  • Zachowań naruszających dobre obyczaje i normy moralne.
Monitorowanie

W celu zwiększenia bezpieczeństwa naszych pacjentów, w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii wdrożony został system monitorowania wizyjnego.

Informacje nt. wymaganych dokumentów niezbędnych do przyjęcia do szpitala oraz rzeczy potrzebnych na czas hospitalizacji zostały opublikowane w zakładce Izba Przyjęć.

Informujemy że w naszym Klinicznym Centrum dostępne są następujące metody łagodzenia bólu:

1Techniki relakasacyjno – oddechowe
Podczas porodu rodząca może przybierać  wygodne i najlepsze dla siebie pozycje, w tym wertykalne. Kobieta rodząca może korzystać z prysznica. Do dyspozycji rodzących są nowoczesne, specjalistyczne łóżka porodowe, sako, stołki porodowe, piłki, drabinki itp.  
2. Paracetamol – lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy do podawania we wlewie dożylnym. Działanie przeciwbólowe występuje w ciągu 5-10 min po rozpoczęciu podawania.
3. Tensjest sprawdzoną klinicznie, nieinwazyjną, niefarmalogiczną i skuteczną terapią przeciwbólową. Metoda ta polega na przezskórnej stymulacji nerwów przez elektrostymulatory wysyłające impulsy elektryczne o niskiej amplitudzie z elektrod przez skórę do nerwów obwodowych. W przeciwieństwie do wielu leków, prądy TENS nie mają znanych skutków ubocznych, co jest istotną zaletą. Metoda stosowana jest w przypadku wystąpienia dolegliwości związanych z porodem, dotyczących okolicy krzyżowo-lędźwiowej.
4. Gaz rozweselający, czyli mieszanka podtlenku azotu z tlenem, tzw. gaz rozweselający. Stosuje się go w sytuacji, kiedy pacjentka odczuwa silne dolegliwości porodowe. Samodzielne podawanie mieszaniny podtlenku azotu i tlenu jest łatwe i bezproblemowe.
5. Nalbufina – nowoczesny lek przeciwbólowy opioidowy.
6. Znieczulenie podpajęczynówkowe lub zewnątrzoponowe  – możliwe do zastosowania, kiedy nie ma przeciwwskazań. 

„Rekomendacje dla personelu oddziałów położniczo-ginekologicznych województwa opolskiego oraz pacjentek przy postępowaniu – niekorzystne zakończenie ciąży” 
Informacje dla pacjentki i jej bliskich

Utrata bliskiej osoby jest najtrudniejszym doświadczeniem, jakiego doznajemy w życiu. Gdy umiera dziecko, świat jego rodziców zmienia się. Nie ma znaczenia, czy miało ono kilka tygodni czy miesięcy, zmarło w łonie matki czy tuż po swoich narodzinach. Nie jest ważna również przyczyna.

Odczucia rodziców po utracie dziecka są podobne. Rozpadają się marzenia, plany, nadzieje pokładane w maleństwie. Uczucie pustki, żal, złość, poczucie niesprawiedliwości i doznanej krzywdy są naturalną reakcją. Pozwól sobie na przeżywanie żałoby.

Możesz poprosić personel o informacje dotyczące możliwości pożegnania się z dzieckiem oraz o zabezpieczenie pamiątek po nim. Zapytaj jakie prawa przysługują Ci w związku ze stratą dziecka. Pamiętaj, że nikt dokładnie nie wie co czujesz, ale wiele osób jest w stanie wyobrazić sobie, co może znaczyć śmierć dziecka. Może pomoże Ci obecność kogoś bliskiego, psychologa czy osoby duchownej. Powiedz o tym opiekującemu się Tobą personelowi medycznemu.

Nie bój się okazywać swoich uczuć. Śmierć dziecka jest jednym z najcięższych doświadczeń, z jakimi będziesz musiała nauczyć się żyć. Nie można o tym zapomnieć, zająć się pracą, zastąpić zmarłe dziecko innym. To po prostu trzeba przeżyć. Nikt nie jest też w stanie odpowiedzieć na pytanie „dlaczego mnie to spotkało?” lub „czy można było temu zapobiec?”.

Etapy żałoby

Żałoba to proces psychiczny, który przebiega w sposób bardzo indywidualny. Składa się z kilku etapów trwających około 6-12 miesięcy, czasem do dwóch lat.

  • Pierwszy etap – trudno jest zaakceptować sytuację, jaką jest śmierć ukochanej osoby czy oczekiwanego dziecka. Pojawić się mogą: odrętwienie, szok, trudności z wyrażaniem uczuć, niepohamowane wybuchy płaczu itp.
  • Drugi etap – tęsknota i żal, które wiążą się z uczuciem pustki, brakiem ukochanego dziecka, tęsknotą za nim, czy też za marzeniami z nim związanymi.
  • Trzeci etap – dezorganizacja. Osoba doświadcza poczucia beznadziejności, trudno jej się zaangażować w jakiekolwiek działania. Doświadcza lęku i irracjonalnego wrażenia, że to wszystko jest jakąś przypadkową omyłką, że to zły sen. Nic nie przynosi radości.

Faza druga i trzecia mogą przez jakiś czas się przenikać.

  • Ostatni etap – reorganizacja. Wiąże się odzyskaniem kontroli nad własnym życiem, stopniową akceptacją straty ukochanej osoby z jednoczesną możliwością utrzymywania o niej wspomnień.

Na każdym etapie żałoby niezbędne jest wsparcie bliskich, rodziny, przyjaciół, personelu medycznego. Jeśli to nie wystarcza i doświadczane emocje uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, dezorganizując różne sfery życia, możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologa, psychoterapeuty lub lekarza psychiatry.

W razie potrzeby powinnaś otrzymać:

  1. Wykaz placówek, które mają podpisane umowy z NFZ (załącznik nr 1), dostępny również na stronie Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ: www.nfz-opole.pl
  2. Wykaz grup wsparcia dla rodziców w żałobie, które organizowane są najczęściej przy hospicjach dziecięcych (załącznik nr 2). Dane kontaktowe można również znaleźć w Internecie.
Ważne!

Do Poradni Zdrowia Psychicznego nie jest wymagane skierowanie. Jeżeli lekarz stwierdzi, że konieczne są oddziaływania psychologiczne lub psychoterapia to skieruje do takiego trybu leczenia. Decyzję o zakwalifikowaniu pacjentki do odpowiedniej kategorii medycznej tj. „przypadek stabilny” lub „przypadek pilny” podejmuje świadczeniodawca udzielający ww. świadczeń. W przypadku zakwalifikowania pacjentki do kategorii medycznej „przypadek  pilny”, świadczenia niemal we wszystkich placówkach udzielane są w dniu zgłoszenia.

Jeśli towarzyszysz osobom, które utraciły dziecko

  • Pozwól im na wyrażanie uczuć, słuchaj i nie osądzaj.
  • Bądź obecny i pamiętaj, że towarzyszenie w milczeniu często jest cenniejsze niż słowa pociechy, które w sytuacji śmierci dziecka wydają się błahe.
  • Podziel się swoimi uczuciami, ale nie umniejszaj ich przeżyć opowiadając o swoich lub cudzych doświadczeniach związanych ze śmiercią.
  • Nie udzielaj rad, nie zacieraj śladów istnienia dziecka (nie chowaj ubranek, dziecięcych sprzętów itp.), nie odwracaj uwagi od śmierci dziecka.
  • Bądź pomocny w czynnościach dnia codziennego (przygotuj jedzenie, posprzątaj, pomóż załatwić formalności urzędowe), ale nie wyręczaj całkowicie.
  • Szanuj decyzje matki/rodziców, co do sposobu pożegnania dziecka (również symbolicznego).
  • Nie krytykuj woli matki/rodziców.

Informacje, które mogą być istotne

Informacja o płci dziecka jest niezbędna do wypełnienia przez szpital karty martwego urodzenia. Na podstawie tej karty Urząd Stanu Cywilnego sporządza akt urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe. Akt urodzenia jest niezbędny do otrzymania zasiłku pogrzebowego i urlopu macierzyńskiego.

  • Jeśli możliwe jest określenie płci Twojego dziecka, szpital wystawia kartę martwego urodzenia, którą przekazuje do Urzędu Stanu Cywilnego (USC). Wówczas musisz udać się do USC w celu zgłoszenia dziecka i otrzymasz akt urodzenia z adnotacją o urodzeniu martwym. Szpital na Twój wniosek wypełni także kartę zgonu, która jest niezbędna do dokonania pochówku.
  • Określenie płci dziecka jest możliwe po 15-16 tygodniu ciąży (poza wyjątkowymi sytuacjami). Jeżeli niemożliwe jest określenie płci, można wykonać badania genetyczne na własny koszt (nie są refundowane przez NFZ, można je jednak później wykazać jako poniesione koszty pogrzebu we wniosku o zasiłek pogrzebowy). Wykonanie badania genetycznego materiału z poronienia nie wymaga skierowania od lekarza. Tkanki powinny być odpowiednio zabezpieczone bezpośrednio po zdarzeniu. O szczegóły zapytaj personel medyczny. Czas oczekiwania na wyniki do 2 tygodni. W tym przypadku dokumenty do Urzędu Stanu Cywilnego wypełniane są po otrzymaniu wyniku badania genetycznego.
  • Gdy nie jest możliwe określenie płci dziecka, szpital nie wystawia karty martwego urodzenia. Nie ma wówczas możliwości zgłoszenia urodzenia do USC. Masz jednak prawo do dokonania pochówku. Należy w tym celu złożyć wniosek do szpitala o wydanie karty zgonu, którą ten uzupełnia w części przeznaczonej dla administracji cmentarza.
    • Symboliczny pochówek jest możliwy również, gdy tkanki dziecka nie są kompletne (ale nie dotyczy zmienionej ciążowo błony śluzowej macicy).
    • Na cmentarzach w wielu miastach (z inicjatywy parafii/diecezji, władz samorządowych i rodziców) powstają miejsca zbiorowego pochówku dzieci martwo urodzonych. W przygotowanych grobowcach zostają złożone szczątki zmarłych dzieci, których rodzice nie odebrali ze szpitala.
    • Ochrzcić można tylko dziecko żywe.
    • W przypadku niekorzystnego zakończenia ciąży masz prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego oraz do zasiłku pogrzebowego. Na podstawie skróconego aktu urodzenia dziecka z USC masz prawo do zasiłku macierzyńskiego i urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni. Dowiedz się w swoim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jakie warunki musisz spełnić, aby otrzymać powyższe świadczenia. (załącznik nr 3 – wykaz placówek ZUS w województwie opolskim).
  • Jeśli pojawiła się laktacja, koniecznie powiedz o tym lekarzowi lub położnej.
    • Przy planowaniu kolejnych ciąż warto pamiętać, że minimalna przerwa powinna wynosić: 3 miesiące po poronieniu wczesnym, 6 miesięcy po poronieniu późnym, około roku po porodzie przedwczesnym lub porodzie drogami natury w ciąży donoszonej, około 1,5 roku po cięciu cesarskim. Czas ten warto wykorzystać na przygotowanie do ciąży, w tym wykonanie badań mogących zmniejszyć ryzyko kolejnej straty.

Regulacje prawne*

  1. Prawa pacjenta – ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
  2. Urlop macierzyński – ustawa z dnia z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.
  3. Świadczenia z tytułu zasiłku macierzyńskiego – ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
  4. Dokumenty niezbędne do otrzymania zasiłku macierzyńskiego – rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 grudnia 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w fazie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznawania i wypłaty zasiłków.
  5. Obowiązek zgłoszenia przez lekarza lub położną urodzenia dziecka (żywego lub martwego) – ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego.
  6. Wzory karty urodzenia i karty martwego dziecka – rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie wzorów karty urodzenia i karty martwego dziecka.
  7. Zasiłek pogrzebowy – ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
  8. Warunki pochówku – Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych.
  9. Dokumentacja medyczna oraz wydanie dokumentów związanych z poronieniem i urodzeniem martwego dziecka – rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania.
  10. Sekcja zwłok dziecka martwo urodzonego – ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.
  11. Wzór karty zgonu – rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 lutego 2015 r. w sprawie wzoru karty zgonu.
  12. Nowy wzór karty zgonu – komunikat uzupełniający Ministerstwa Zdrowia http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/nowy-wzor-karty-zgonu-komunikat-uzupelniajacy.
  13. Dokumenty niezbędne do otrzymania zasiłku pogrzebowego – rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe.
  14. Opieka okołoporodowa – rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej.
  15. Świadczenia opieki zdrowotnej – zarządzenie Prezesa NFZ Nr 48/2016/DSOZ z dnia 20 czerwca 2016 r. zmieniające niektóre zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, w związku ze świadczeniami opieki zdrowotnej udzielanymi na rzecz kobiet z rozpoznawanymi wadami rozwojowymi płodu.
  16. Dokumentacja potwierdzająca urodzenie żywego lub martwego dziecka – pismo Ministra Zdrowia kierowane do wojewodów z dnia 5 lutego 2015 r. znak: OKR-RM.450.5.2.2015.

*Stan na dzień 28 maja 2019 r.

Rekomendacje zostały opracowane z inicjatywy Wicewojewody Opolskiego Violetty Porowskiej przez Zespół w składzie:

dr n. med. Wojciech Guzikowski – Konsultant Wojewódzki w dziedzinie położnictwa i ginekologii
mgr Joanna Więcek – Mika – Konsultant Wojewódzki w dziedzinie psychologii klinicznej
mgr Dorota Kudaś – Konsultant Wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego
ksiądz Jerzy Dzierżanowski – Dyrektor Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia w Opolu
Mieczysław Wojtaszek – Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu
Magdalena Zębala – Główny Specjalista, Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia Opolski Urząd Wojewódzki

Załączniki:

Wykaz placówek, które mają podpisane umowy z NFZ w województwie opolskim

Wykaz grup wsparcia dla rodziców w żałobie w województwie opolskim.

Wykaz placówek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie opolskim 

  • Odwiedziny odbywają się w godz. od 15.00  –  19.00.
  • Osoba odwiedzająca nie może mieć objawów infekcji (m.in. kataru, gorączki, bólu gardła).
  • Jedną Pacjentkę mogą odwiedzić jednocześnie nie więcej niż 2 osoby.
  • Zaleca się, aby niemowlęta i dzieci w wieku przedszkolnym, nie wchodziły do Oddziałów Szpitala. 
  • Zalecany czas odwiedzin nie powinien przekroczyć 30 minut.
  • Podczas odwiedzin konieczne jest stosowanie maseczki medycznej zasłaniającej usta i nos – przez cały czas przebywania na terenie Szpitala!
  • Przy wejściu do Szpitala, na Oddziały oraz Sale pacjentów – należy zdezynfekować ręce płynem do dezynfekcji, tą samą czynność należy powtórzyć przy wyjściu.
  • Obowiązuje bezwzględny zakaz siadania na łóżkach pacjentów przez odwiedzających, chodzenie po innych salach chorych, a po zakończeniu wizyty należy jak najszybciej opuścić teren Szpitala.
  • Zasady odwiedzin mogą ulec zmianie – w wyjątkowych sytuacjach – za zgodą Lekarza Kierującego Oddziałem lub Lekarza Dyżurnego.

W Pododdziale Patologii Noworodków obowiązuje odrębny Regulamin Odwiedzin.

Regulamin odwiedzin Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu – obowiązuje od 1 lipca 2023 r.

Pozostałe zasady dla odwiedzających pozostają zgodne z obowiązującym regulaminem odwiedzin.

  • Wypisy pacjentek i noworodków z Oddziału Ginekologiczno – Położniczego w systemie „Rooming –in” odbywają się codziennie od godziny 13.00.
  • Wypisy pacjentek z Oddziału Ginekologiczno-Położniczego odbywają się codziennie w godzinach 10.00 -14.35 (dni robocze)
  • Wypisy pacjentek z Pododdziału Patologii Ciąży odbywają się codziennie w godzinach 10.00 -14.00
  • Wypisy z Pododdziału Patologii Noworodków odbywają się codziennie w godzinach 10.00 -14.00
  • Dokumenty wypisowe można odebrać w sekretariatach znajdujących się na poszczególnych Oddziałach (piętrach) u sekretarek medycznych.

© Kliniczne Centrum Ginekologii,Położnictwa i Neonatologii w Opolu

45-066 Opole
ul. W.Reymonta 8


by Transposh - translation plugin for wordpress

Kontakt