Pierwsze trojaczki w 2022 roku

Trojaczki urodziły się w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. To pierwsze w tym roku trojaczki.
Dzieci przyszły na świat w sierpniu. Mama i noworodki czują się dobrze.

Justyna i Marcin, rodzice nowo narodzonych trojaczków, mają już synka,  niespełna 2-letniego Kasjana, dla którego starali się o rodzeństwo.

– Od samego początku wiedziałam, że urodzę w Klinicznym Centrum w Opolu – mówi mama noworodków – zostałam objęta profesjonalną opieką, za którą dziękujemy z całego serca.
Pani Justyna, szczęśliwa mama trojaczków, nie kryje radości. – Staraliśmy się o drugie dziecko. O tym, że powinniśmy się przygotować na narodziny trojga dzieci dowiedzieliśmy się bardzo wcześnie. Było to dla nas ogromne zaskoczenie, ale bardzo się ucieszyliśmy – mówi pani Justyna, mama trojaczków. – Ciąża przebiegała zupełnie inaczej, niż przy pierwszym dziecku, zdecydowanie było mi trudniej, wymagała też częstszych badań i konsultacji lekarskich, ale było to również niesamowite uczucie – dodała.

Pierwszy urodził się Nikodem Ignacy, drugi był Jakub Mateusz, ostatnia – to długo wyczekiwana przez mamę córeczka – Bianka Justyna.
Ich stan jest stabilny, czują się dobrze.

Ciąża trojacza zawsze jest związana z podwyższonym ryzykiem, dlatego też pani Justyna, mama trojaczków, była objęta naszą opieką na Pododdziale Patologii Ciąży jeszcze przed rozwiązaniem. Natomiast poród, zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, ze względu na bezpieczeństwo dzieci, odbył się po ukończeniu 32.tygodnia ciąży. Była to ciąża trójkosmówkowa trzyowodniowa.

Po operacji noworodki zostały przekazane pod opiekę lekarzy neonatologów.

– Stan dzieci jest dobry. Trzeba jednak pamiętać, że urodziły się przed terminem, zatem z pewnością pod naszą opieką zostaną jeszcze jakiś czas, tzn. do osiągnięcia odpowiedniej masy ciała i do uzyskania umiejętności picia przez smoczek – mówi Anna Chirowska–Adamczyk, lekarz kierujący Oddziałem Neonatologicznym.

Razem z mężem jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi, że mogliśmy wydać na świat tak cudowne i zdrowe dzieci. Dziękujemy Bogu za ten cud narodzin  – dodała pani Justyna.

Kliniczne Centrum jako jedyne w województwie opolskim zapewnia opiekę perinatalną na najwyższym, czyli III poziomie, co m.in. oznacza, że do nas kierowana jest zdecydowana większość pań z ciążą zagrożoną przedwczesnym urodzeniem oraz z ciążą mnogą.
Wszystkie porody poniżej 32. tygodnia ciąży odbywają się w naszym szpitalu.
Mimo to zawsze narodziny trojaczków są u nas dużym wydarzeniem, do którego musimy się przygotować logistycznie.
Przy porodzie uczestniczył zespół personelu medycznego składający się z ginekologów, neonatologów, anestezjologa, instrumentariuszek, położnych i pielęgniarek, łącznie ponad  15 osób. Każdy realizował swoje zadanie, aby poród odbył się sprawnie i bezpiecznie zarówno dla mamy, jak i dzieci.

  • Trojaczki rodzą się u nas średnio raz w roku, (choć bywają wyjątki: w 2021 r. i 2019 r. porody trojaczków nasi lekarze odbierali dwukrotnie).
  • Znacznie częstsze są porody bliźniacze – do końca sierpnia 2022 r. było ich już 47, natomiast w roku 2021 – 65 porodów.
  • Dwukrotnie urodziły się u nas czworaczki – w 2018 r. oraz w 2010 r.
  • W 1995 roku przyszły na świat pięcioraczki.

W Klinicznym Centrum w skali roku rodzi się ok. 3 tys. dzieci.