Podsumowanie Oddziału Anestezjologii za 2025 rok
W ramach cyklu „statystycznie”- podsumowanie Oddziału Anestezjologii Klinicznego Centrum w Opolu.
 
W 2024 r. wykonano 4004 znieczulenia różnego typu.
Złożyło się na to prawie 1 500 znieczuleń podpajęczynówkowych, około 2 000 znieczuleń ogólnych dożylnych i 400 ogólnych dotchawiczych.
Znieczulenia podpajęczynówkowe to metoda znieczulenia regionalnego do cięć cesarskich (ponad 99%) oraz części zabiegów ginekologicznych, w tym uroginekologicznych.
 
Najliczniejsza grupa znieczuleń ogólnych dożylnych to znieczulenia do histeroskopii i innych drobnych zabiegów ginekologicznych, diagnostycznych i leczniczych.
Ta mało obciążająca metoda pozwala zupełnie zredukować stres, zapewnić bezbólowość zabiegu i szybki powrót do domu.

W znieczuleniu ogólnym dotchawiczym przeprowadzane są zabiegi laparoskopowe i rozległe operacje ginekologiczne, w tym onkologiczne.
Wykonaliśmy ponad 300 laparoskopii i ponad 900 histeroskopii.
 
Personel medyczny bloku operacyjnego wspólnie przeprowadził 2618 operacji ginekologicznych i 928 cięć cesarskich.
 
Statystyki znieczuleń obejmują także analgezje regionalne do porodu. W 2024 r. wykonaliśmy je u 458 rodzących, co stanowi 22,3% porodów, 241 blokad podpajęczynówkowych (52,6%) oraz 217 z zastosowaniem cewnika zewnątrzoponowego (47,4%).
 
Znieczulenia poprzedzamy konsultacjami anestezjologicznymi, na których informujemy o doborze znieczulenia do czekającego zabiegu oraz chętnie odpowiadamy na wszystkie pytania, aby pobyt w szpitalu przebiegał bez lęku.
Potrafimy obserwować, monitorować, leczyć ból w miłej i ciepłej atmosferze. U nas „biały fartuch” jest kolorowy.
Jesteśmy dla Was, kształcimy się dla Was, wspieramy codziennie.
 
Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu to miejsce, w którym łączymy profesjonalizm z troską o pacjentki i ich dzieci.