Referencyjny Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Niepłodności
Podstawowa diagnostyka niepłodności u par w chwili obecnej odbywa się w ramach NFZ.
Diagnostyka u par realizowana była w ramach Programu Polityki Zdrowotnej – Programu kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce na lata 2021-2023 w zakresie interwencji: kompleksowa diagnostyka niepłodności.
Program był skierowany wyłącznie do osób, które wcześniej nie były diagnozowane i leczone z powodu niepłodności, a pozostających w związkach małżeńskich lub partnerskich.
Zadaniem programu było prowadzenie kompleksowej diagnostyki niepłodności, objęcie par opieką psychologiczną oraz koordynowanie tej opieki. Z tego względu w naszym ośrodku zapewniamy konsultacje lekarzy specjalistów z dziedziny ginekologii i położnictwa, endokrynologii, immunologii klinicznej, urologii, andrologii, genetyki klinicznej oraz psychologii – dla par, które rozpoczęły diagnostykę w 2023 roku.
Zakres działania obejmował:
- pracownię USG
- pracownię histeroskopii
- laboratorium analityczno – andrologiczne
Diagnostyka w warunkach ambulatoryjnych:
- współpraca lekarzy specjalistów w zakresie: położnictwa i ginekologii, endokrynologii, immunologii klinicznej, urologii, genetyki klinicznej, andrologii oraz psychologii,
- diagnostyka niepłodności i niepowodzeń prokreacyjnych – diagnostyka hormonalna, USG, genetyczna, immunologiczna, histeroskopowa, andrologiczna.
Zakres badań wykonywanych w trakcie etapu diagnostycznego oraz opieki psychologicznej był uzależniony od indywidualnych wskazań i potrzeb uczestników oraz zaleceń lekarzy konsultujących. Jeśli badania ambulatoryjne nie były wystarczające, pacjentka kierowana była do diagnostyki w warunkach hospitalizacji, gdzie wykonywano pełen zakres badań i zabiegów.
Laboratorium Diagnostyki Niepłodności
działające przy Referencyjnym Ośrodku Diagnostyki i Leczenia Niepłodności w Klinicznym Centrum w Opolu
wykonuje badania dla par starających się o potomstwo w ramach NFZ oraz badania komercyjne.
Zapraszamy Panów na rozszerzone badania nasienia, które pozwolą ocenić jakość plemników oraz znaleźć prawdopodobną przyczynę bezskutecznego starania się o potomstwo.
Możliwe jest realizowanie badania płodności męskiej – jakim jest – ocena seminogramu.
Badanie to może być wykonywane zarówno w ramach oceny profilaktycznej jakości nasienia, po wazektomii, jak również jako jeden z etapów diagnostyki w przypadku bezskutecznego starania się o potomstwo.
Analiza oceny seminogramu jest wykonywana w oparciu o aktualne wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO 2021r.).
Na jakie pytania można otrzymać odpowiedź wykonując badanie nasienia?
Można dowiedzieć się o:
- stopniu lepkości, płynności, kolorze,
- liczbie i budowie plemników w analizowanej próbce nasienia,
- liczbie żywych plemników i typie ruchliwości,
- zdolności wiązania się plemników z kwasem hialuronowym (test HBA),
- stopniu uszkodzenia materiału DNA plemników – (fragmentacja DNA plemników),
- o ocenie stanu stresu oksydacyjnego.
Szczegółowe informacje o badaniu oraz sposobie przygotowania się do niego, można uzyskać pod nr telefonów: 534 084 542; 534 835 173 lub 77 45 45 401 wew. 701; 723.
Zapraszamy!
Laboratorium Diagnostyki Niepłodności
Opole, ul. Reymonta 8
Rejestracja:
poniedziałek – piątek
godz. 7.00 – 14.30
PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO BADANIA NASIENIA
Badanie nasienia wykonuje się po wcześniejszym umówieniu się w Rejestracji.
W przypadku konieczności odwołania wizyty należy skontaktować się z Personelem Medycznym pod wskazanymi numerami telefonów: 534 084 542; 534 835 173 lub 77 45 45 401 wew. 701; 723. Na badanie należy zgłosić się z dokumentem potwierdzającym tożsamość, zawierającym PESEL.
- Wstrzemięźliwość pacjenta:
Należy zachować okres wstrzemięźliwości płciowej od ostatniej ejakulacji (zarówno podczas stosunku jak i masturbacji). Optymalny okres wynosi 3-5 dni.
Przed badaniem należy unikać pracy w trybie zmianowym, prowadzić higieniczny tryb życia, unikać spożywania alkoholu. Jeśli w okresie poprzedzającym badanie wystąpi infekcja lub inny zabieg medyczny należy skontaktować się z Personelem Medycznym pod wskazanymi powyżej numerami telefonów. Personel przyjmujący materiał do analizy należy poinformować o zażywanych lekach.
- Zasady higieny podczas oddawania nasienia:
W celu uniknięcia zanieczyszczenia próbki mikroorganizmami obecnymi na skórze, należy tuż przed oddaniem nasienia:
- oddać mocz,
- umyć ręce i narządy płciowe wodą,
- wysuszyć ręcznikiem jednorazowym.
W przypadku badania mikrobiologicznego nasienia należy postępować zgodnie z wytycznymi w pkt. 2 materiał oddać do pojemnika jałowego.
- Zasady i miejsce oddawania nasienia:
Materiał powinien zostać oddany w pomieszczeniu Laboratorium. Czas jaki upływa od ejakulacji, jak i temperatura otoczenia próbki istotnie wpływają na wynik badania.
Materiał należy oddać do jednorazowego pojemnika, który wydaje personel Laboratorium.
Nasienie oddaje się drogą masturbacji w pomieszczeniu na terenie Laboratorium, które zapewnia pełną intymność i umożliwia zachowanie zasad higieny opisanych w punkcie 2.
Istotne jest oddanie całej porcji nasienia do pojemnika, gdyż wpływa to bezpośrednio na wynik badania (plemniki nie są rozmieszczone równomiernie w każdej porcji nasienia, pierwsza zawiera ich najwięcej). Jeśli została utracona jakaś porcja ejakulatu należy o tym fakcie poinformować personel Laboratorium przyjmujący materiał do analizy.
W szczególnych przypadkach dopuszczalne jest oddanie nasienia poza Laboratorium po wcześniejszym ustaleniu z Personelem.
W takim przypadku materiał musi zostać dostarczony do Laboratorium do 30 minut od momentu ejakulacji (dokładną godzinę należy podać personelowi Laboratorium).
W czasie transportu materiał nie powinien być poddany wahaniom temperatury (optymalna temperatura transportu to temperatura ciała ludzkiego).
Należy dostarczyć dodatkowy pojemnik tego samego typu, do którego został oddany materiał.
- Czas oczekiwania 1-2 dni.
W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt pod wskazanymi numerami telefonu.
Diagnostyka Pacjentek w warunkach hospitalizacji:
- na bazie laboratorium – pełna możliwość badań i testów hormonalnych,
- diagnostyka i leczenie niepłodności związanej z endometriozą – pełen zakres badań i zabiegów,
- diagnostyka i leczenie czynnika jajowodowego,
- diagnostyka i leczenie czynnika macicznego (mięśniaki macicy, wady macicy, polipy endometrialne, zrosty wewnątrzmaciczne) – pełen zakres badań i zabiegów.
Etap terapeutyczny (IVF) leczenia niepłodności nie był objęty finansowaniem w ramach powyższego programu. Pacjenci, u których wystąpiła potrzeba tego typu leczenia, skierowani zostali do ośrodków wykonujących to świadczenie medyczne.
Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu jest realizatorem programu zdrowotnego Samorządu Województwa Opolskiego pt. „Szansa na rodzicielstwo” dla mieszkańców Województwa Opolskiego w zakresie wsparcia diagnostyki i leczenia niepłodności.
Więcej informacji pod linkiem: https://ginekologia.opole.pl/poradnie/szansa_na_rodzicielstwo/
Nie wykonujemy świadczeń komercyjnych.