E Pacjent Ginekologia Opole 2022v2

УкраїнськаEnglishPolski
by Transposh - translation plugin for wordpress

Ciąża to kluczowy okres dla rozwoju dziecka. Diagnostykę płodu można przeprowadzić w sposób bezbolesny i bezinwazyjny. Dzięki specjalistycznej opiece, w przypadkach tego wymagających, leczenie dziecka można rozpocząć jeszcze w łonie matki lub zaplanować do zrealizowania tuż po jego narodzeniu.

W ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia w  naszej Poradni Ginekologiczno – Położniczej  na podstawie skierowania, czyli bezpłatnie, wykonywane są m.in. badania prenatalne oraz echokardiograficzne płodu.

Badania prenatalne

Bezpłatne badania prenatalne polegające na wykonaniu testu biochemicznego i badania usg wykonywane są w pierwszym i drugim trymestrze ciąży w ramach Programu Badań Prenatalnych NFZ  po spełnieniu przynajmniej jednego z kryteriów:

  • wiek 35 lat i powyżej;
  • wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej;
  • stwierdzenie  aberracji chromosomowych u ciężarnej lub u ojca dziecka;
  • stwierdzenie znacznie większego ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową;
  • stwierdzenie w czasie ciąży nieprawidłowego wyniku badania USG i/lub badań biochemicznych wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.

W przypadku wskazań medycznych lekarz może skierować pacjentkę na badania inwazyjne (po wyrażeniu przez pacjentkę zgody na ich wykonanie). Wykonujemy  m.in. amniopunkcje (najczęściej wykonywane badanie prenatalnej diagnostyki inwazyjnej). W celu oceny kariotypu pobrana zostaje niewielka ilość wód płodowych, co wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań. Amniopunkcja, jest badaniem obarczonym najmniejszym ryzykiem wystąpienia powikłań spośród wszystkich badań inwazyjnych diagnostyki prenatalnej.

Wykonujemy także badania prenatalne u kobiet w wieku do 35 r.ż. w ramach programu Opolskie dla Rodziny.

Badanie echokardiograficzne płodu

Badanie echokardiograficzne płodu jest wykonywane u kobiet w ciąży z podwyższonym ryzykiem urodzenia dziecka z wrodzoną wadą serca:

  • nieprawidłowym wynikiem badań prenatalnych
  • innymi wadami płodu
  • wadami serca u poprzedniego dziecka
  • wadami serca u członka rodziny.

Echo serca płodu (echokardiografia płodu) to nowoczesne i nieinwazyjne badanie, umożliwiające lekarzowi ocenę rozwijającego się układu krążenia dziecka za pomocą ultradźwięków. Pozwala na wykrycie większości wrodzonych wad serca oraz innych nieprawidłowości budowy i funkcji układu krążenia (np. płynu w osierdziu, guza serca, upośledzenia kurczliwości serca i innych). Badanie echokardiograficzne płodu jest wykonywane u kobiet w ciąży m.in. w przypadku braku możliwości oceny układu krążenia płodu oraz u kobiet o podwyższonym ryzyku urodzenia dziecka z wrodzoną wadą serca.

© Kliniczne Centrum Ginekologii,Położnictwa i Neonatologii w Opolu

45-066 Opole
ul. W.Reymonta 8


by Transposh - translation plugin for wordpress

Kontakt