Oddział Anestezjologii to komórka organizacyjna powołana do:
- zadań związanych ze znieczuleniami do zabiegów operacyjnych ginekologicznych i położniczych (ocena przedoperacyjna, określanie ryzyka znieczulenia, znieczulenie metodą najbardziej korzystną dla chorego, nadzór w bezpośrednim okresie pooperacyjnym)
- zwalczania bólu pooperacyjnego
- łagodzenia bólu porodowego na życzenie rodzącej – blokady regionalne podpajęczynówkowe i zewnątrzoponowe
- konsultacji na oddziałach pacjentów w stanie ciężkim i interwencji doraźnych
- udzielania pomocy w przypadkach zagrożenia życia.
W Oddziale zatrudnionych jest 10 lekarzy specjalistów anestezjologii i intensywnej terapii oraz 14 pielęgniarek/położnych anestezjologicznych (11 to pielęgniarki specjalistki).
Wykwalifikowany personel anestezjologiczny doskonali swoje umiejętności ustawicznie, na studiach podyplomowych, magisterskich, kursach doskonalących, skupiając pasjonatki i pasjonatów, dyplomantów medycyny bólu, akupunktury, anestezjologii dziecięcej, zakażeń szpitalnych.
Do zabiegów proponujemy indywidualnie dopasowane metody: znieczulenia ogólne i regionalne – blokady podpajęczynówkowe i zewnątrzoponowe oraz blokady obwodowe. W specyfice naszego monoprofilowego szpitala duże znaczenie ma doświadczenie w znieczuleniach do cięć cesarskich i łagodzeniu bólu porodowego.
Wybór metody znieczulenia zależy od rodzaju operacji, trybu jej wykonania, stanu ogólnego pacjentki i jej oczekiwań. Specyfika ginekologii i położnictwa sprawia, że relacja personelu z pacjentkami budowana jest z dużą empatią.
Oddział Anestezjologii wyposażony jest zgodnie z wymogami standardu organizacyjnego z dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii Ministerstwa Zdrowia.
Rocznie przeprowadzamy bezpiecznie ponad 3,8 tysiąca znieczuleń do procedur diagnostycznych i leczniczych szpitala. Prowadzona jest działalność szkoleniowa w zakresie specyfiki znieczulenia w położnictwie.
Specyfika ginekologii i położnictwa sprawia, że relacja personelu z pacjentkami budowana jest z dużą kompetencją i empatią.

