E Pacjent Ginekologia Opole 2022v2

УкраїнськаEnglishPolski
by Transposh - translation plugin for wordpress

Pierwszy poród francuski w Klinicznym Centrum w Opolu

Pierwsze cięcie cesarskie metodą FAUCS wykonał zespół Klinicznego Centrum pod kierunkiem Magdaleny Zawadzkiej–Duliniec, Lekarza Kierującego I Klinicznym Oddziałem Ginekologii i Położnictwa.

Nowa metoda polega na połączeniu cięcia cesarskiego z porodem siłami natury, oparta na oddechu pozwalająca znaleźć kompetentny brzuch i przeponę.

Podczas francuskich porodów, w parciu pomaga kobiecie specjalny ustnik, nazywany potocznie gwizdkiem.
Największą wartością takiego zabiegu jest nie tylko psychiczny udział Pacjentki w porodzie, ale bardzo ważna jest sprawczość, czyli przejęcie przez Pacjentkę aktywnego udziału w procesie rodzenia swojego dziecka, który nie byłby możliwy przy tradycyjnym CC.

– W całej Polsce jest tylko kilka ośrodków, w których przeprowadza się takie zabiegi, w Klinicznym Centrum w Opolu to pierwszy tego typu zabieg – informuje lek. Magdalena Zawadzka-Duliniec, specjalista ginekologii i położnictwa oraz genetyki klinicznej.
Dodaje, że pod względem chirurgicznym, nowa technika nieco różni się od klasycznego cesarskiego cięcia, jest zdecydowanie mniej obciążająca dla Pacjentki i bezpieczna zarówno dla rodzącej, jak i jej dziecka.
Pacjentka bierze aktywny i czynny udział w procesie porodu, lekarz oczywiście wspiera, pomaga przyszłej mamie, która pracując oddechem z użyciem gwizdka, włącza pracę mięśni głębokich brzucha i przepony – dodaje lekarka.
Taki poród ma ogromne znaczenie w budowaniu więzi pomiędzy mamą a jej nowo narodzonym dzieckiem. Po porodzie mama ma możliwość przywitania się z maluszkiem bezpośrednio przed odpępieniem, dziecko jest z nią w kontakcie „skóra do skóry” – jest kangurowane przez swoją mamę jeszcze na sali cięć cesarskich.

Lekarze oraz położne już jakiś czas przygotowywali się do przeprowadzenia porodu francuskiego – czyli zabiegu cesarskiego cięcia FAUCS, metodą powstałą we Francji, którą opracował dr Denis Fauck.

© Kliniczne Centrum Ginekologii,Położnictwa i Neonatologii w Opolu

45-066 Opole
ul. W.Reymonta 8


by Transposh - translation plugin for wordpress

Kontakt